Bezpieczeństwo strony internetowej - wizja-design
Bezpieczeństwo strony internetowej – jak sprawdzić czy witryna jest bezpieczna?

Dbając o bezpieczeństwo swojej witryny, warto stosować się do podstawowych zasad – regularne aktualizacje, wybieranie bezpiecznych rozwiązań, stosowanie certyfikatu SSL oraz edukacja w zakresie bezpieczeństwa online to kluczowe elementy.

Udostępnij
Bezpieczeństwo strony internetowej - wizja-design

Bezpieczna strona internetowa to kwestia kluczowa w dzisiejszych czasach, szczególnie w kontekście rosnącej liczby cyberataków. Sprawdzenie, czy strona jest bezpieczna, wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów.

Jak sprawdzić czy strona internetowa jest bezpieczna? 🛡️

Aby ocenić bezpieczeństwo witryny internetowej, możemy skorzystać z kilku narzędzi i metod:

1. Przeglądanie strony z użyciem protokołu HTTPS

Bezpieczna strona www zawsze powinna używać protokołu HTTPS. Sprawdź czy adres URL strony zamiast „http://” posiada przedrostek „https://”. To oznacza, że komunikacja między użytkownikiem a stroną jest zaszyfrowana.

Dzięki HTTPS użytkownicy mogą bezpiecznie korzystać z zasobów internetowych, zminimalizować ryzyko ataków typu man-in-the-middle i cieszyć się pełnym bezpieczeństwem online.

2. Sprawdzenie certyfikatu SSL

Certyfikat SSL potwierdza autentyczność strony i gwarantuje, że dane przesyłane między użytkownikiem a serwerem są bezpieczne. Aby to sprawdzić, wystarczy kliknąć na ikonę zamkniętej kłódki obok adresu strony w pasku przeglądarki.

Upewnienie się, że strona korzysta z aktualnego certyfikatu SSL, jest kluczowe dla ochrony poufności i integralności danych online.

3. Analiza treści strony

Analiza treści strony odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa online. Skup się na wykrywaniu niepokojących elementów, takich jak podejrzane linki zewnętrzne, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla użytkowników. Niezwykłe odnośniki mogą prowadzić do stron złośliwych lub wykorzystywać praktyki phishingowe.

Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać treść strony pod kątem ewentualnych nieprawidłowości i podejrzanych aktywności, aby skutecznie zarządzać ryzykiem i zapewnić bezpieczeństwo dla odwiedzających.

Bezpieczeństwo strony www jest priorytetem

Dbając o bezpieczeństwo strony, możemy zapewnić użytkownikom bezpieczne środowisko online. Pamiętaj, że strony internetowe są narażone na różne zagrożenia, dlatego regularne monitorowanie i aktualizacje są kluczowe.

Koniecznie sprawdź naszą ofertę obejmującą tworzenie stron www razem z pozycjonowaniem. Pomożemy Ci stworzyć stronę internetową, która idealnie odzwierciedli Twój biznes on-line!

bezpieczna strona internetowa

Jak zabezpieczyć swoją stronę internetową?

Pamiętaj, że bezpieczeństwo własnej strony internetowej jest bardzo ważne, ponieważ brak zabezpieczeń może prowadzić do:

 • braku zaufania ze strony potencjalnych klientów
 • niepojawianiem się w wynikach wyszukiwania google
 • utracie danych zawartych na stronie (bazy danych)
 • instalacji złośliwego oprogramowanie
 • i wiele innych …

Aktualizuj oprogramowanie regularnie

Aktualizacje oprogramowania odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa witryn internetowych. Regularne uaktualnianie systemu zarządzania treścią (CMS) oraz wtyczek jest niezbędne, aby zamykać potencjalne luki bezpieczeństwa.

Nowe wersje CMS nie tylko wprowadzają nowe funkcje, ale również korygują istniejące błędy bezpieczeństwa. Ignorowanie aktualizacji może prowadzić do wykorzystania luk w zabezpieczeniach przez cyberprzestępców. Dlatego warto świadomie dbać o regularne aktualizacje, aby utrzymać stronę internetową w optymalnym stanie bezpieczeństwa.

Stosuj silne hasła

Wybierając hasło do swojego konta administracyjnego lub innych kluczowych obszarów witryny, upewnij się, że jest ono wystarczająco silne. Silne hasła są trudniejsze do złamania przez potencjalnych atakujących.

Zaleca się stosowanie kombinacji małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Unikaj używania łatwych do odgadnięcia fraz, takich jak:

 1. „Password” – Unikaj oczywistych haseł, takich jak słowo „password”, które są pierwszym wyborem dla wielu atakujących.
 2. Imiona i nazwiska – Unikaj używania imion i nazwisk, zwłaszcza popularnych, jako hasła, ponieważ są one łatwe do odgadnięcia.
 3. Data urodzenia – Unikaj używania swojej daty urodzenia jako hasła, ponieważ jest to często używane i łatwe do odgadnięcia.
 4. „123456” – Unikaj prostych kombinacji liczb, takich jak „123456”, które są często stosowane i łatwe do złamania.
 5. „qwerty” – Unikaj haseł opartych na łatwo dostępnych wzorcach klawiatury, takich jak „qwerty”.
 6. „admin” – Unikaj hasła „admin”, które jest powszechne i stanowi łatwy cel dla atakujących.
 7. „letmein” – Unikaj używania fraz typu „letmein”, które są popularne i łatwe do odgadnięcia.
 8. „password123” – Unikaj prostych kombinacji słowa „password” z dodatkiem liczb, takich jak „password123”.
 9. „abc123” – Unikaj prostych kombinacji liter i cyfr, takich jak „abc123”, które są łatwe do zgadnięcia.
 10. „qwerty123” – Unikaj połączenia popularnego wzorca klawiatury z liczbami, takiego jak „qwerty123”.

Unikanie tych często stosowanych haseł zwiększa bezpieczeństwo konta i zapewnia zabezpieczenia własnej witryny internetowe.

Wybieraj bezpieczne wtyczki i motywy

Decydując się na kreator stron internetowych, np. WordPress, upewnij się, że wybierasz wtyczki i motywy tylko z zaufanych źródeł. Unikaj tych, które nie otrzymują regularnych aktualizacji, ponieważ mogą one stwarzać luki w zabezpieczeniach.

Wśród najpopularniejszych i bezpiecznych wtyczek WordPress, których używają właściciele stron, można wymienić:

 1. RankMath SEO: Oferuje kompleksowe narzędzia do optymalizacji treści pod kątem wyszukiwarek internetowych, poprawiając widoczność witryny.
 2. Akismet Anti-Spam: Skutecznie eliminuje niechciane komentarze spamowe, dbając o czystość i porządek w sekcji komentarzy.
 3. WooCommerce: Doskonała dla sklepów internetowych, umożliwia łatwe tworzenie i zarządzanie sklepem online.
 4. Contact Form 7: Umożliwia tworzenie niestandardowych formularzy kontaktowych, ułatwiając interakcję z użytkownikami.
 5. Wordfence Security: Zapewnia zaawansowane narzędzia zabezpieczające przed atakami typu malware i próbami naruszenia bezpieczeństwa.
 6. UpdraftPlus: Prosty w obsłudze plugin do tworzenia kopii zapasowych, który chroni Twoją witrynę przed utratą danych.
bezpieczne wtyczki wordpress - wizja-design

Te wtyczki są popularne ze względu na swoją skuteczność i łatwość użycia, co sprawia, że są często wybierane przez właścicieli stron WordPress. Oczywiście, wybór wtyczek powinien być dostosowany do konkretnych potrzeb i charakterystyki danej witryny.

Backup danych

Backup danych stanowi kluczowy element bezpieczeństwa strony internetowej. Regularne tworzenie kopii zapasowych pozwala zminimalizować ryzyko utraty danych w przypadku ataku, awarii sprzętu lub błędu ludzkiego.

Wybierz wiarygodne rozwiązania do przechowywania kopii, takie jak chmura czy zewnętrzny serwer, aby uniknąć utraty danych w wyniku tego samego incydentu, który mógłby dotknąć serwer główny.

Upewnij się, że proces tworzenia kopii jest zautomatyzowany i regularny, zapewniając spójność i gotowość do szybkiego przywrócenia strony do poprzedniego stanu.

Jak zabezpieczyć stronę certyfikatem SSL?

Wybór odpowiedniego dostawcy certyfikatów SSL jest krokiem niezbędnym do zabezpieczenia witryny. Renomowany dostawca gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale także zaufanie użytkowników.

Kolejnym istotnym krokiem jest regularna odnowa certyfikatu SSL. Okres ważności certyfikatu może się kończyć, co sprawia, że witryna staje się podatna na ataki. Większość certyfikatów SSL należy odnawiać raz w roku.

Regularne odnawianie certyfikatu to prosta praktyka, która utrzymuje ochronę strony na wysokim poziomie. Pamiętaj o monitorowaniu terminów ważności i podejmuj działania z wyprzedzeniem.

Ile kosztuje zabezpieczenie strony internetowej?

Ceny certyfikatów SSL, które potwierdzają, że strona jest bezpieczna dla użytkowników, różnią się w zależności od dostawcy i rodzaju certyfikatu. Podstawowe wersje takie jak np. Let’s Encrypt są często dostępne za darmo, ale zaawansowane opcje mogą generować dodatkowe koszty.

Oprócz certyfikatów SSL, istotnymi elementami są również koszty związane z oprogramowaniem bezpieczeństwa. Inwestycja w wysokiej jakości oprogramowanie antywirusowe oraz firewalla jest kluczowa dla ochrony przed atakami cybernetycznymi.

Koszty zakupu i utrzymania tych narzędzi stanowią istotny element budżetu zabezpieczania strony internetowej. Warto jednak pamiętać, że inwestycja w skuteczne środki bezpieczeństwa przekłada się na zaufanie użytkowników i reputację strony w środowisku online.

Jak zabezpieczyć stronę opartą o WordPress?

Regularne aktualizacje WordPressa

Aby w pełni zabezpieczyć stronę opartą o WordPress, ważne jest również dbanie o regularne aktualizacje wszystkich używanych wtyczek oraz motywów. Staranne monitorowanie i wdrażanie najnowszych wersji zapewnia nie tylko dostęp do nowych funkcji, ale także poprawia ogólną odporność na potencjalne luki bezpieczeństwa.

Pamiętaj, że WordPress oferuje możliwość automatycznego instalowania najnowszych aktualizacji.

Używaj bezpiecznych wtyczek i motywów

Ważnym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa strony WordPress jest unikanie korzystania z nieoficjalnych wtyczek i motywów pochodzących z źródeł nieznanych dostawców. Wybierając sprawdzonych dostawców, można zminimalizować ryzyko związane z potencjalnymi zagrożeniami bezpieczeństwa.

Przed instalacją warto przejrzeć recenzje innych użytkowników oraz upewnić się, że wybrane wtyczki i motywy są regularnie aktualizowane, co świadczy o zaangażowaniu dostawcy w utrzymanie bezpieczeństwa.

W WordPressie możesz wybrać opcję automatycznego instalowania aktualizacji wybranych wtyczek, co zdecydowanie jest dobrym pomysłem.

Stosuj różnorodne hasła

Bezpieczeństwo strony opartej o WordPress można dodatkowo wzmocnić poprzez stosowanie różnorodnych, silnych haseł do panelu administracyjnego.

Zaleca się unikanie łatwych do odgadnięcia kombinacji oraz regularną zmianę haseł w celu utrzymania ochrony przed nieautoryzowanym dostępem. Wprowadzenie takiej praktyki zwiększa odporność strony na ataki typu brute force, gdzie hakerzy próbują złamać hasło poprzez wielokrotne próby.

bezpieczne hasło na stronie internetowej - wizja-design

Jak bezpiecznie przesyłać formularze na stronie internetowej?

Bezpieczne przesyłanie formularzy na stronie internetowej jest kluczowe dla ochrony danych użytkowników.

 1. Pierwszym krokiem jest użycie protokołu HTTPS, co gwarantuje bezpieczną transmisję danych między przeglądarką a serwerem.
 2. Dodatkowo, warto zastosować captchę, aby zabezpieczyć się przed automatycznymi atakami botów, utrudniając tym samym nieautoryzowany dostęp.
 3. Regularne sprawdzanie formularzy to kolejna istotna praktyka, umożliwiająca szybkie wykrywanie ewentualnych luk w zabezpieczeniach i skuteczne reagowanie na potencjalne zagrożenia.

W połączeniu te środki pomagają w utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa podczas przesyłania danych przez formularze online.

Jak ustawić mocne hasło na stronie internetowej?

Skonfigurowanie solidnego hasła na swojej stronie internetowej to kluczowy krok w utrzymaniu bezpieczeństwa danych. Aby osiągnąć to cel, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów.

Długość i Różnorodność

Ważne jest, aby hasło miało co najmniej 12 znaków i obejmowało różnorodne elementy, takie jak małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Dłuższe i bardziej złożone hasła są znacznie trudniejsze do złamania.

Unikaj Łatwych Kombinacji

Unikaj banalnych kombinacji, takich jak „12345” czy „password”, które są pierwszymi wybieranymi przez hakerów. Zadaniem jest stworzenie kombinacji trudnej do przewidzenia.

Używaj Fraz Zamiast Pojedynczych Słów

Wybieraj frazy zamiast pojedynczych słów. Hasła oparte na zdaniach są bardziej skomplikowane do złamania, a jednocześnie łatwiejsze do zapamiętania dla użytkowników.

Istnieje wiele narzędzi online do generowania bezpiecznych haseł, które mogą znacząco zwiększyć poziom ochrony twojej strony internetowej. Przykładami popularnych generatorów haseł są np.:

 1. LastPass: LastPass nie tylko przechowuje hasła, ale także oferuje generator haseł. Możesz dostosować długość i rodzaj znaków, a LastPass wygeneruje dla Ciebie silne hasło.
 2. 1Password: 1Password to kolejne narzędzie do zarządzania hasłami, które zawiera funkcję generowania bezpiecznych haseł. Możesz dostosować ustawienia, aby stworzyć hasło spełniające Twoje kryteria.
 3. Norton Password Generator: Norton, znany zabezpieczający przed zagrożeniami internetowymi, udostępnia również generator haseł. Możesz dostosować długość i rodzaj znaków, a generator wygeneruje mocne hasło.

Mocne hasło to fundament bezpieczeństwa Twojej strony internetowej. Pamiętaj, że inwestycja w solidne zabezpieczenia hasła przekłada się na ochronę cennych danych. Unikaj łatwych rozwiązań, a Twoja strona pozostanie bezpieczna przed potencjalnymi atakami.

Podsumowując, dbając o bezpieczeństwo swojej witryny, warto stosować się do podstawowych zasad. Regularne aktualizacje, wybieranie bezpiecznych rozwiązań oraz edukacja w zakresie bezpieczeństwa online to kluczowe elementy. Bezpieczeństwo strony zaczyna się od prostych, ale skutecznych działań, które mają chronić zarówno Ciebie, jak i użytkowników Twojej witryny.

Blog